T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
KASTAMONU / MERKEZ - Abdurrahmanpaşa Lisesi

ÇANAKKALE ZAFERİ VE ABDURRAHMANPAŞA LİSESİ

Kastamonu Abdurrahmanpaşa Lisesi, 1911 yılında 64 muzun verirken 1916, 1917 yıllarında Çanakkale Savaşı için cepheye giden öğrencileri nedeniyle hiç mezun veremedi! Gençliğim eyvah... Vatan için çocuk yaşta canını seve seve verdiler.Devamı...

Kastamonu Abdurrahmanpaşa Lisesi, 1911 yılında 64 muzun verirken 1916, 1917 yıllarında Çanakkale Savaşı için cepheye giden öğrencileri nedeniyle hiç mezun veremedi! Gençliğim eyvah... Vatan için çocuk yaşta canını seve seve verdiler

Türk Hava Yolları’nın diğer hava yolu şirketi olan Anadolu Jet’in ‘Anadolu Jet Magazine’ isimli dergisi Mart sayısında çocuk yaşta savaşmak için cepheye giden öğrencilere geniş yer ayırdı. 1911 yılında 64 mezun veren Kastamonu Abdurrahmanpaşa Lisesi’nin öğrencileri 1916, 1917 yıllarında cepheye giden öğrencileri nedeniyle hiç mezun veremedi.

 Türk Hava Yolları’nın diğer havayolu şirketi olan Anadolu Jet’in aylık yayın organı olan “Anadolu Jet Magazine” isimli havaalanı ve uçuş dergisi Mart ayı sayısında Çanakkale Savaşı’nda genç yaşta canını verenlere geniş yer ayırdı.

Araştırma yazında, 1911´de 64 öğrencisini mezun eden Kastamonu Abdurrahman Paşa Lisesi 1916- 1917´de Çanakkale Savaşı için cepheye giden öğrenciler nedeniyle hiç mezun veremedi.

“HOCAM BİZİ YOK YAZMAYIN, VATAN  İÇİN ÇANAKKALEYE GİDİYORUZ”

 

Abdurrahman Paşa Lisesi’nin öğretmenleri o gün yoklama için sınıfa girdiklerinde kara tahta ta şöyle bir yazı ile karşılaştılar; “Hocam ne olur bizi yok yazmayın; Biz Vatan için Çanakkale’ye gidiyoruz… Hakkınızı helal edin…”

Bu yazıyı okuyan öğretmen göz yaşları sel olmuş hüngür hüngür ağlayarak sınıftan ayrılmıştır. İşte bunun için kutsaldır bu vatan, işte bunun için çoluk, çocuk, ihtiyar, genç, yaşlı, kadını, kızanı ile bu vatan için göğsünü siper etmişlerdir. Kastamonu Abdurrahman Paşa Lisesi’nin henüz çocuk yaştaki öğrencileri cepheye gitmiş ve daha geri dönememişlerdir. İşte bunun için bu vatan bize atalarımızdan, çocuklarımıza emanet olarak bırakılmıştır…

 

ÇOCUK YAŞTA VATAN İÇİN CEPHEYE KOŞTULAR…

O dönemde İstanbul ve Anadolu’da bulunan Galatasaray Lisesi, Kastamonu Lisesi, Edirne Lisesi, Balıkesir Erkek Muallip Mektebi, Trabzon, Erzurum ve Sivas Liseleri’ndeki öğrenciler de cepheye gitmişlerdir.

 

ÇANAKKALE’NİN DEĞİL, KASTAMONU’NUN TÜRKÜSÜ…

“Çanakkale İçinde Vurdular Beni, Genç Yaşta Mezara Kaydular Beni, Gençliğim Eyvah…” türküsünü herkes Çanakkale yöresine ait bir türkü olarak bilse de bu türkü o yıllarda çok şehit veren, Kastamonu Abdurrahman Paşa Lisesi öğrencileri gibi, Küre ilçesindeki Ersizler Köyü gibi, Araç İlçesindeki Güzlük Köyü gibi hiç arkalarına bakmadan giden ve daha geri dönmeyen Kastamonulu şehitlerin anısına yakılan bir ağıt ve Kastamonu Türküsü olarak tarihteki yerini almıştır. 

Bu savaş "Çanakkale içinde Aynalı Çarşı" türküsündeki gibi ülkeye "gençliğim eyvah" dedirtti ama o öğrencilerin cesaret aşılayan mücadelesi hem Çanakkale´den zaferle dönenlerin hem de sonraki kuşakların vatanı müdafaa kararlılığını artırdı…(Anadolu Jet Magazine)

 

Paylaş Facebook  Paylaş twitter  Paylaş google  Paylaş linkedin
Yayın: 24.03.2015 - Güncelleme: 09.03.2017 10:18 - Görüntülenme: 2640
  Beğen | 0  kişi beğendi

Etiketler :
ÇANAKKALE ZAFERİ VE ABDURRAHMANPAŞA LİSESİ