T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
KASTAMONU / MERKEZ - Abdurrahmanpaşa Lisesi

Pandemiyle Topyekûn Mücadelemiz

PANDEMİYLE TOPYEKÛN MÜCADELEMİZ

 

Osmanlı Devleti'nin yaklaşık son kırk yılına ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşundan günümüze kadar süren macerasına şahitlik eden okulumuz, canla başla ülke bekâsı için çabalamış; kâh ellerinde silahlarıyla öğrencisi öğretmeni cepheye koşup kâh yetiştirdiği büyük devlet adamlarıyla çeşitli makam ve mevkilerde ülkesine hizmet edecek üstün karakterler yetiştirmiş, bilimde, eğitimde, siyasette, sporda, sanatta, edebiyatta yurda sayısız şahsiyetler yetiştirip yurdumuzu hep aydınlatmış kutlu bir çatı, koca bir "İrfan Meşalesi" olmuş Büyük Lise'dir.

Bu "Koca Çınar"ın gölgesinde yer almış, bu meşaleyle aydınlanmış herkes, buradan mezun olmanın haklı gururunu yaşamaktadır.

Kastamonu, 1. Dünya Savaşı ve Millî Mücadele yıllarında yurdumuzun en çok şehit veren illerinden biri olmuştur. Lisemize gelince... 1. Dünya Savaşı'nın yaşandığı 1914 - 1918 yılları, okul tarihimizin en hüzünlü yılları olmuştur. Bu yıllarda, Kastamonu Mekteb-i Sultanisinden 120 öğrenci kara tahtaya "Hocam, biz vatan için cepheye gidiyoruz; bizi yok yazmayınız." notunu düşerek cepheye koşmuştur. Kastamonu Sultanisi, 1. Dünya Savaşı yıllarında mezun verememiştir. Lisenin cepheye giden öğrencilerinden büyük bir bölümü geri dönememiş, şehitlik makamına ulaşmıştır. 

Bugün ülkemiz; tüm kurum ve kuruluşlarıyla, yediden yetmişe tüm insanıyla pandemiyle topyekûn mücadele etmek mecburiyetindedir, tıpkı Çanakkale'de, 1. Dünya Savaşı'nda olduğu gibi. Bu süreçte, Sağlık Bakanlığı tarafından sık sık tekrarlanan "Evde Kalın!" çağrısına uymak Liselilerin en temel vazifesi olacaktır. Bunun yanında 65 yaş üstü veya çeşitli rahatsızlıklarından dolayı riskli grupta yer alıp hiçbir şartta evlerinden çıkamayan insanlarımıza yardım etmede gönüllü; ihtiyaç sahiplerimizin, sağlık çalışanlarımızın, Devlet'imizin maddi ve manevi yanında olmak bizim için tarihimizden de gelen bir sorumluluk olacaktır. 

Pandemiyle olan imtihanımızı el birliğiyle kısa zamanda geçeceğimize olan inancımı tekrarlayarak tüm mezunlarımıza, mensuplarımıza, öğrencilerimize, velilerimize saygı, sevgi ve selamlarımı sunuyor; sağlıklı günler diliyorum.

 

"EVDE KAL ABDURRAHMANPAŞA!"

 

Birol YILMAZ

Okul Müdürü

 

#evdekalabdurrahmanpaşa

Paylaş Facebook  Paylaş twitter  Paylaş google  Paylaş linkedin
Yayın: 02.04.2020 - Güncelleme: 02.04.2020 03:48 - Görüntülenme: 51
  Beğen | 1  kişi beğendi