T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
KASTAMONU / MERKEZ - Abdurrahmanpaşa Lisesi

Haberler

May

"29 Mayıs İstanbul'un Fethi ve Fatih Sultan Mehmet Liseler Arası Bilgi Yarışması" yapılacaktır.

May

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'mızın 101. yılı kutlu olsun.

May

Okulumuz Öğretmenler Kurulu Toplantısı, video konferans kanalıyla yapıldı.

Nis

Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü ile UNESCO Türkiye Milli Komisyonu işbirliğinde yürütülen "Anadolu Masalları" projesi kapsamında hazırlanan; öğrencilerin resimlemeleri ile videolaştırılan Anadolu masal seslendirmeleri, animasyonlar, masal şarkıları ve masal anlatıcısı öğretmenlerin anlatım videoları ile zengin bir içeriğe sahip olan Youtube kanalı artık yayında.

Nis

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nın 100. yılına yakışır bir kutlama planladıklarını belirten Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, hazırlıkları şöyle anlattı: "Bayram sabahı saat tam 09.30'da tüm çocuklarımı TRT EBA TV ekranlarına davet ediyorum. Yüreklerimizin birlikte attığından hiç kuşkum yok. O nedenle bu coşkuyu el eleymiş gibi yaşayacağız. Rengârenk bir program kuşağıyla bayramın neşesini, her evdeki çocuğumuza iletecek, neden önemli olduğunu anlatacağız." 23 Nisan Perşembe günü saat 09.00'da İl/İlçe Millî Eğitim Müdürleri tarafından çelenk koyma töreni yapılacak. Saat 13.00'te 81 ildeki tüm resmî/özel okul ve kurumlarda okul hoparlörlerinden 100. Yıl Marşı yayınlanacak. Saat 21.00'de; TBMM Başkanlığı'nın İstiklal Marşı etkinliğine katılım sağlanarak 81 ildeki (okul öncesi, ilkokul ve ortaokullarda) tüm resmî/özel okul ve kurumlarda okul hoparlörlerinden İstiklâl Marşı yayınlanacak.


23 NİSAN 100'ÜNCÜ YIL MARŞI


Gözlerimde ışık gibi

Bağımsızlık hediyesi

Uyandırır bir bayrama

Bu dünyada bir tek bizi 


Gurur bizim, inanç bizim

Yarınlar bizim sen buna inan

Atamızdan armağan

Yüzyıllar yaşa 23 Nisan 


Kanatlanan kuşlar gibi

Sonsuz mavi gökler gibi

Selam gönder tüm dünyaya

Dalgalanan bayrağım gibi 


Gurur bizim, sevinç bizim

Yarınlar bizim sen buna inan

Atamızdan armağan 

Yüzyıllar yaşa 23 Nisan

Nis

135. YIL ANISINA...


"Nasıl bir his biliyor musun?
Oda çok geniş ama sığamıyorsun.
Bak kapı orda ama çıkamıyorsun,
Pencere açık ama nefes alamıyorsun." diyor Cumhuriyet Dönemi'nin büyük şairlerinden Cemal Süreya.

O, bu dizeleri şüphesiz kendine ait farklı duygularını dile getirmek gayesiyle kaleme aldı ancak korana virüsüyle evde kaldığımız şu günlerde sanki bizlerin yaşantısına, duygu ve düşüncelerine tercüman olmuş yıllar öncesinden.

Evin aidiyet, güven, korunma, aile, sıcaklık, birliktelik, mutluluk gibi çağrıştırdıklarının yanında kapatılmışlık, kıstırılmışlık, darlık ve bireyin önünde bir engel oluşturan yan anlamları da vardır.

Bu Koca Çınar'ın gölgesinde yer almış, bu meşaleyle aydınlanmış, buranın mezunu ya da mensubu olmanın gururunu yaşayan bizler de Abdurrahmanpaşa Lisesi ailesi olarak tüm bu ve benzeri karmaşık duygularla bu yıl Koca Çınar'ımızın 135. yılını kutluyoruz. Elbette geniş ancak sığamadığımız, kapısının olduğu fakat çıkamadığımız, bununla birlikte güven duyduğumuz, sıcak, mutlu evlerimizde...

Bugün, 135 yıl önceki heyacanla hatta daha ötesinde, daha gururla hep bir ağızdan Okul Marşı'mızı söylüyoruz.

Mezunlarımızla, mensuplarımızla; öğrencilerimle, öğretmenlerimle; küçüğümüz ve büyüğümüzle tüm tecrübemizi ortaya koyarak seslendireceğimiz marşımız öncelikle tüm sağlık çalışanlarımıza, tüm mezun ve mensuplarımıza armağan olsun.

Birol YILMAZ

Okul Müdürü

 

 Marşımızı dinlemek için aşağıdaki linke tıklayınız:

 

Nis

Lisemizin kuruluşunun 135. yılına özel, Yıldırım KARAALİOĞLU tarafından 20 Nisan Pazartesi akşamı, saat 21.00'de, abdurrahmanpasalisesi1885 Instagram sayfasında canlı konser verilecektir.


Evlerimizden kutlayacağımız yıl dönümümüz için, sizleri, abdurrahmanpasalisesi1885 Instagram sayfamıza bekliyoruz.


#abdurrahmanpasalisesi1885

Nis

Sağlık çalışanlarımızın yanında olduğumuzu göstermek, onlara küçücük de olsa destek olmak amacıyla maske yapmaya başladık. 


Tüm sağlık çalışanlarımıza kolaylıklar diliyor, teşekkür ediyoruz. 


#abdurrahmanpasalisesi

Nis

PANDEMİYLE TOPYEKÛN MÜCADELEMİZ

 

Osmanlı Devleti'nin yaklaşık son kırk yılına ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşundan günümüze kadar süren macerasına şahitlik eden okulumuz, canla başla ülke bekâsı için çabalamış; kâh ellerinde silahlarıyla öğrencisi öğretmeni cepheye koşup kâh yetiştirdiği büyük devlet adamlarıyla çeşitli makam ve mevkilerde ülkesine hizmet edecek üstün karakterler yetiştirmiş, bilimde, eğitimde, siyasette, sporda, sanatta, edebiyatta yurda sayısız şahsiyetler yetiştirip yurdumuzu hep aydınlatmış kutlu bir çatı, koca bir "İrfan Meşalesi" olmuş Büyük Lise'dir.

Bu "Koca Çınar"ın gölgesinde yer almış, bu meşaleyle aydınlanmış herkes, buradan mezun olmanın haklı gururunu yaşamaktadır.

Kastamonu, 1. Dünya Savaşı ve Millî Mücadele yıllarında yurdumuzun en çok şehit veren illerinden biri olmuştur. Lisemize gelince... 1. Dünya Savaşı'nın yaşandığı 1914 - 1918 yılları, okul tarihimizin en hüzünlü yılları olmuştur. Bu yıllarda, Kastamonu Mekteb-i Sultanisinden 120 öğrenci kara tahtaya "Hocam, biz vatan için cepheye gidiyoruz; bizi yok yazmayınız." notunu düşerek cepheye koşmuştur. Kastamonu Sultanisi, 1. Dünya Savaşı yıllarında mezun verememiştir. Lisenin cepheye giden öğrencilerinden büyük bir bölümü geri dönememiş, şehitlik makamına ulaşmıştır. 

Bugün ülkemiz; tüm kurum ve kuruluşlarıyla, yediden yetmişe tüm insanıyla pandemiyle topyekûn mücadele etmek mecburiyetindedir, tıpkı Çanakkale'de, 1. Dünya Savaşı'nda olduğu gibi. Bu süreçte, Sağlık Bakanlığı tarafından sık sık tekrarlanan "Evde Kalın!" çağrısına uymak Liselilerin en temel vazifesi olacaktır. Bunun yanında 65 yaş üstü veya çeşitli rahatsızlıklarından dolayı riskli grupta yer alıp hiçbir şartta evlerinden çıkamayan insanlarımıza yardım etmede gönüllü; ihtiyaç sahiplerimizin, sağlık çalışanlarımızın, Devlet'imizin maddi ve manevi yanında olmak bizim için tarihimizden de gelen bir sorumluluk olacaktır. 

Pandemiyle olan imtihanımızı el birliğiyle kısa zamanda geçeceğimize olan inancımı tekrarlayarak tüm mezunlarımıza, mensuplarımıza, öğrencilerimize, velilerimize saygı, sevgi ve selamlarımı sunuyor; sağlıklı günler diliyorum.

 

"EVDE KAL ABDURRAHMANPAŞA!"

 

Birol YILMAZ

Okul Müdürü

 

#evdekalabdurrahmanpaşa

Mrt

30 Mart - 03 Nisan arası lise öğrencileri için EBA TV ders programı...

Mrt

Rehberlik Servisimizden "Evde Kal Aktiviteleri"...

Mrt

Millî Savunma Üniversitesi Askerî Öğrenci Aday Belirleme Sınavı ertelendi.


Mrt

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS), 25-26 Temmuz 2020 tarihlerinde yapılacak.

Mrt

Millî Eğitim Bakanımız Ziya SELÇUK, koronavirüs nedeniyle okullara verilen aranın 30 Nisan 2020 tarihine kadar uzatıldığını ancak eğitim öğretim çalışmalarının "Uzaktan Eğitim" yoluyla süreceğini ifade etti.

Mrt

Öğretmenlerimiz, öğrencilerimiz ve velilerimizin EBA'ya giriş saatleri yoğunluk yaşanmaması için Millî Eğitim Bakanlığı tarafından planlandı.

EBA'ya giriş yapılabilecek saatler EBA giriş sayfasında yayımlanmaktadır.