T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
KASTAMONU / MERKEZ - Abdurrahmanpaşa Lisesi

Haberler

Nis

Sağlık çalışanlarımızın yanında olduğumuzu göstermek, onlara küçücük de olsa destek olmak amacıyla maske yapmaya başladık. 


Tüm sağlık çalışanlarımıza kolaylıklar diliyor, teşekkür ediyoruz. 


#abdurrahmanpasalisesi

Nis

PANDEMİYLE TOPYEKÛN MÜCADELEMİZ

 

Osmanlı Devleti'nin yaklaşık son kırk yılına ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşundan günümüze kadar süren macerasına şahitlik eden okulumuz, canla başla ülke bekâsı için çabalamış; kâh ellerinde silahlarıyla öğrencisi öğretmeni cepheye koşup kâh yetiştirdiği büyük devlet adamlarıyla çeşitli makam ve mevkilerde ülkesine hizmet edecek üstün karakterler yetiştirmiş, bilimde, eğitimde, siyasette, sporda, sanatta, edebiyatta yurda sayısız şahsiyetler yetiştirip yurdumuzu hep aydınlatmış kutlu bir çatı, koca bir "İrfan Meşalesi" olmuş Büyük Lise'dir.

Bu "Koca Çınar"ın gölgesinde yer almış, bu meşaleyle aydınlanmış herkes, buradan mezun olmanın haklı gururunu yaşamaktadır.

Kastamonu, 1. Dünya Savaşı ve Millî Mücadele yıllarında yurdumuzun en çok şehit veren illerinden biri olmuştur. Lisemize gelince... 1. Dünya Savaşı'nın yaşandığı 1914 - 1918 yılları, okul tarihimizin en hüzünlü yılları olmuştur. Bu yıllarda, Kastamonu Mekteb-i Sultanisinden 120 öğrenci kara tahtaya "Hocam, biz vatan için cepheye gidiyoruz; bizi yok yazmayınız." notunu düşerek cepheye koşmuştur. Kastamonu Sultanisi, 1. Dünya Savaşı yıllarında mezun verememiştir. Lisenin cepheye giden öğrencilerinden büyük bir bölümü geri dönememiş, şehitlik makamına ulaşmıştır. 

Bugün ülkemiz; tüm kurum ve kuruluşlarıyla, yediden yetmişe tüm insanıyla pandemiyle topyekûn mücadele etmek mecburiyetindedir, tıpkı Çanakkale'de, 1. Dünya Savaşı'nda olduğu gibi. Bu süreçte, Sağlık Bakanlığı tarafından sık sık tekrarlanan "Evde Kalın!" çağrısına uymak Liselilerin en temel vazifesi olacaktır. Bunun yanında 65 yaş üstü veya çeşitli rahatsızlıklarından dolayı riskli grupta yer alıp hiçbir şartta evlerinden çıkamayan insanlarımıza yardım etmede gönüllü; ihtiyaç sahiplerimizin, sağlık çalışanlarımızın, Devlet'imizin maddi ve manevi yanında olmak bizim için tarihimizden de gelen bir sorumluluk olacaktır. 

Pandemiyle olan imtihanımızı el birliğiyle kısa zamanda geçeceğimize olan inancımı tekrarlayarak tüm mezunlarımıza, mensuplarımıza, öğrencilerimize, velilerimize saygı, sevgi ve selamlarımı sunuyor; sağlıklı günler diliyorum.

 

"EVDE KAL ABDURRAHMANPAŞA!"

 

Birol YILMAZ

Okul Müdürü

 

#evdekalabdurrahmanpaşa

Mrt

30 Mart - 03 Nisan arası lise öğrencileri için EBA TV ders programı...

Mrt

Rehberlik Servisimizden "Evde Kal Aktiviteleri"...

Mrt

Millî Savunma Üniversitesi Askerî Öğrenci Aday Belirleme Sınavı ertelendi.


Mrt

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS), 25-26 Temmuz 2020 tarihlerinde yapılacak.

Mrt

Millî Eğitim Bakanımız Ziya SELÇUK, koronavirüs nedeniyle okullara verilen aranın 30 Nisan 2020 tarihine kadar uzatıldığını ancak eğitim öğretim çalışmalarının "Uzaktan Eğitim" yoluyla süreceğini ifade etti.

Mrt

Öğretmenlerimiz, öğrencilerimiz ve velilerimizin EBA'ya giriş saatleri yoğunluk yaşanmaması için Millî Eğitim Bakanlığı tarafından planlandı.

EBA'ya giriş yapılabilecek saatler EBA giriş sayfasında yayımlanmaktadır.

Mrt

EBA TV yayına başlıyor.

Mrt

Uzaktan Eğitim ders programı yayımlandı.

Mrt

18 Mart 1915 Çanakkale Zaferi'nin yıl dönümü, yurdumuzda çeşitli etkinliklerle kutlandı. İlimizde Şehitler anıtında çelenk sunma töreni yapıldı. 

Mrt

Öğrencilerimiz "Şehitlerimiz" temalı resim sergisi için resimlerini yaptılar.

Mrt

Okulumuzda gönüllü öğretmenlerimiz tarafından "Öğretmenler Okuyor" adıyla başlatılan kampanya dolayısıyla ilk okunup değerlendirmesi yapılan "Telgraftan Tablete" adlı kitabın yazarı Evrim KURAN öğretmenlerimize videolu mesaj yoluyla selamlarını iletti.

Biz de projemize destek veren yazara Abdurrahmanpaşa Lisesi olarak teşekkür ediyoruz.

Mrt

İstiklal Marşı'mızın Kabulünün 99. yılını kutlamak ve İstiklal Şairimiz Mehmet Akif ERSOY'u anmak amacıyla okulumuz Kütüphanecilik Kulübü öğrencileri, 12 Mart günü, bir pano ve program hazırladı.

Mrt

23 Mart'ta başlayacak "Uzaktan Eğitim" ile ilgili tüm bilgi önümüzdeki günlerde EBA üzerinden verilecektir.

 

Bu nedenle tüm veli, öğrenci ve öğretmenlerimizin EBA'yı takip etmeleri önemlidir.