T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
KASTAMONU / MERKEZ - Abdurrahmanpaşa Lisesi

2021-2022 Eğitim Öğretim Yılı Açılış Töreni

Okulumuzda 2021-2022 eğitim öğretim yılının başlangıcı dolayısıyla açılış programı yapıldı.


 

Açılış programımız, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'mızın söylenmesiyle başladı.

Programda ilk sözü alan Serra MENEVŞE, mezun öğrencilerimiz adına duygu ve düşüncelerini dile getirdi. Mezun öğrencimiz, konuşmasında öğretmenlerine teşekkür ederken Abdurrahmanpaşalı olmaktan duyduğu gururu ifade etti. Hâlen okulumuzun öğrencisi olan arkadaşlarına çok çalışmaları gerektiğini söyledi. 

Bayrak flama devir teslim töreni gerçekleştirildi, ardından Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenimiz Yılmaz GÖMLEKLİ, öğretmenlerimiz adına ilk ders konuşmasını yaptı.

Programın son konuşmasını Okulu Müdürümüz Sayın Hüseyin MISIRLIOĞLU yaptı, konuşmasında şu sözlere yer verdi: 

"Değerli Öğretmenlerim, Sayın Velilerimiz, Sevgili Öğrencilerim ve Kıymetli Mezunlarımız...

Aramıza yeni katılan öğrencilerimize ve öğretmenlerime hoş geldiniz diyerek sözlerime başlamak istiyorum. 136 yıl önce Kastamonu Mektebi İdadisi adıyla temelleri atılan, sonraki süreçte Kastamonu Mektebi Sultanisi, Kastamonu Lisesi ve ardından bugünkü adıyla Abdurrahmanpaşa Lisesi olarak ülkemiz için çok değerli mezunlar veren Anadolu'da açılan ilk lise olma niteliğini ve sorumluluğunu taşıyan Lisemize hoş geldiniz!

Bugün yeni bir eğitim öğretim yılına başlamanın apayrı bir heyecanı içerisindeyiz çünkü tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını nedeniyle, 2020 yılının Mart ayından itibaren okullarımız zaman zaman çevrim içi, zaman zaman hibrit olarak eğitim öğretimi sürdürmek zorunda kaldı. Ancak bugün itibarıyla okulumuz sınıfları, koridorları, bahçesi öğrencilerimizin tam zamanlı varlığıyla tekrar eski günlerine dönecek ve şenlenecek. İrfan Meşalesi lisemizde akademik, sosyal, kültürel, sportif pek çok faaliyetimizi tekrar yüz yüze yapacağız; medarı iftiharımız olan mezunlar kafilemize yenilerini eklemek için hep birlikte çalışacağız.

Geçtiğimiz eğitim öğretim yılında mezun olan öğrencilerimize bu vesileyle üniversite hayatlarında başarılar dilemek istiyorum. Biliyorum ve temenni ediyorum ki mezunlarımız bu sıralarda edindikleri birikim ile liselerini en iyi şekilde temsil edecekler irfan ordusuna katılıp medarı iftarımız olacaklar.

Bu yıl son sınıfa geçen 12. sınıf öğrencilerimize şimdiden başarılar diliyorum. Mustafa Kemal Atatürk'ün de dediği gibi "Yalnız ve tek bir şeye ihtiyacımız vardır: O da çalışkan olmak. Servet ve onun tabii neticesi refah ve saadet yalnız ve ancak çalışkanların hakkıdır." Sevgili son sınıf öğrencilerimiz YKS hazırlık sürecinde öğretmenlerinizin yönlendirmelerine harfiyen riayet etmenizi istiyorum. Birlikte planlı ve sistemli bir çalışmayla hayallerinizdeki üniversitelere yerleşeceğinizi biliyorum. İstediğiniz hayal ettiğiniz ve arzuladığınız zaman bilin ki imkânsız diye bir şey yoktur. Şimdi 12. sınıf öğrencilerimiz için güçlü bir moral alkışı istiyorum. Şimdi de aramıza yeni katılan 9. sınıf öğrencilerimize bir hoş geldin alkışı. 10. ve 11. sınıflarımıza da koca bir alkış. Okulumuzun eğitim öğretime hazırlanmasında emeği geçen idareci öğretmen ve personelimize de ayrıca bir teşekkür alkışı alalım.

Sevgili öğrencilerimiz değerli veliler yüz yüze eğitimin sürdürülebilirliğini sağlamak, yüz yüze etkinlikler, çalışmalar, projeler, nice mezuniyet programları yapabilmek için elbette tedbiri elden bırakmayacağız; maske, mesafe, temizlik kuralına uyacağız.  Bunun yanında öğretmenlerimizin tamamı en az bir doz aşısını tamamladı. Okul çalışanlarımızdan aşılarını tamamlayamayanlar haftada iki kez PCR testi yaptıracaklar. Ayrıca öğrencilerimizle aynı ev içerisinde yaşayan kişilerin de tam doz aşılarını tamamlamalarını öneriyorum.

Değerli velilerimiz; zorunlu olmadıkça eğitim öğretim saatleri içerisinde velilerimizi okula almayacağız. Sizlerden isteğim öğrencilerimizle aynı mekanı paylaşan aile üyelerinizde rahatsızlık belirtileri tespit ettiğinizde çocuğunu okula göndermeyiniz. Unutmayalım ki hep birlikte göstereceğimiz dikkat ve hassasiyet Covid-19 un üstesinden gelmemizi sağlayacak.

Sevgili Öğrencilerim,

Okul,  hayatımızda oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Her birimiz hayatımızın en güzel yıllarını okullarda geçiriyoruz. Böylece bilgi ve beceri sahibi oluyor, millî, manevi ve evrensel değerleri özümsüyor; hayatı daha anlamlı yaşamayı öğreniyoruz. Okulda kendimiz, ailemiz ve ülkemiz adına belirlediğimiz hedeflerimiz için çeşitli çalışmalar yapıyoruz. Çatısı altında bulunduğumuz okulumuzda da kuruluşundan günümüze, asrı aşkın mazisinde hem kendileri hem aileleri hem de ülkemiz için çok faydalı öğrenciler yetişmiştir. Nice hâkimler, savcılar, doktorlar, mühendisler, askerler, polisler, öğretmenler... Arif Nihat Asyalar, Orhan Şaik Gökyaylar... Çanakkale Savaşlarında kara tahtaya "Hocam, biz vatan savunması için cepheye gidiyoruz, bizi yok yazmayın." notunu yazarak cepheye koşanlar ve bir daha geri dönmeyenler... Her biri bu çatının altında, bugün dersbaşı yapacağımız bu sınıflarda, bu sıralarda aldıkları bilgiyle, görgüyle terbiye ile mezun oldular. Bizlere düşen görev ise bugün mezunlarımızdan aldığımız bu bayrağı Abdurrahmanpaşalı olmanın ayrıcalığını ve sorumluluğunu bilerek daha yukarılara taşımaktır.

Sevgili Öğrencilerim; Lisesizi özgün ve başarılı kılan değerlerimizden bazılarını sizlerle paylaşmak istiyorum.

Millî ve manevi değerleri üstün tutan,

Atatürk ilkeleri ile barış ve demokrasi bilincini benimseyen;

Bilgiyi gelişmenin ve saygınlığın kaynağı olarak gören,

Başarının takım çalışması ile yakalanacağına inanan;

Türkçemizi ve yabancı dilleri doğru ve etkin biçimde kullanmayı amaç edinen,

Eleştirel ve analitik düşünme gücüne sahip olmak için çaba gösteren,

Güzel sanatlara ve estetik bakış açısına önem veren,

Teknolojiyi etkin ve verimli bir biçimde kullanabilen;

İlişkilerinde dürüst, ilkeli ve ahlaklı olmayı her zaman tercih eden,

Farklı fikirlere ve gelişmede bilimselliğe ve akla önem veren,

Doğru ve etkili bir iletişimin başarıyı artıracağına inanan,

Sorumluluk duygusuna sahip,

Beden ve ruh sağlığını bir bütün olarak düşünüp kültürel sanatsal ve sportif faaliyetlere önem veren bireyler yetiştirmek Abdurrahmanpaşa Lisesi ailesinin temel değer ve hedeflerinden bazılarıdır. Tüm bu saydığım değerlerle kuşanıp geleneğini gelecek nesillere aktararak mezun olmak için gayret etmeniz sizlerden en büyük arzumuzdur. Zira biz eğitimciler öğrencilerimizin geleceğinin bizim geleceğimiz olduğuna inanır, çalışmalarımızı planlarımızı bu doğrultuda yaparız.

Hedefiniz, her zaman öğrenmek ve kendinizi geliştirmek olsun.

Değerli çalışma arkadaşlarım, Sayın Velilerimiz, Sevgili Öğrencilerim ve Kıymetli Mezunlarımız;

Konuşmama son verirken bizlere bu cennet vatanı armağan eden başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere vatanı uğruna canlarını feda eden aziz şehitlerimizi, okulumuzun kurucusu Abdurrahman Nurettin Paşa ve lisemizin ihyasında emeği geçen, ahirete irtihal etmiş bütün mezun ve mensuplarımızı, özellikle görevi başında kaybettiğimiz Birol YILMAZ müdürümüzü minnetle ve şükranla anmak istiyorum. Ruhunuz şad mekânınız cennet olsun.

Yeni eğitim öğretim yılının başarılı, sağlıklı bir yıl olması temennilerimle hepinizi saygı ve sevgilerimle selamlıyorum."

Açılış programımız, tüm öğretmen ve öğrencilerimizin, hep birlikte, Okul Marşı'mızı söylemeleriyle sona erdi.

06-09-202106-09-202106-09-202106-09-202106-09-2021

Paylaş Facebook  Paylaş twitter  Paylaş google  Paylaş linkedin
Yayın: 06.09.2021 - Güncelleme: 06.09.2021 22:48 - Görüntülenme: 139
  Beğen | 3  kişi beğendi