T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
KASTAMONU / MERKEZ - Abdurrahmanpaşa Lisesi

Abdurrahmanpaşa Lisesi Müdür Vekili Sayın Hüseyin MISIRLIOĞLU'nun 136. Kuruluş Yıl Dönümü Mesajları

Abdurrahmanpaşa Lisesi Müdür Vekili Sayın Hüseyin MISIRLIOĞLU okulumuzun 136. Kuruluş Yıl Dönümü nedeniyle mesaj yayımladı.          

 

 

   

Eğitim faaliyetleri konusunda İngiliz Flozof ve Sosyolog Herbert Spencer "Eğitimin asıl büyük amacı, bilgilenmek değil, eyleme geçmektir." demiştir. Kuruluşundan günümüze değin ilim, irfan ve bilgi yuvası olan lisemiz, 136 yıldır bu yuvada edindikleri vasıtasıyla eyleme geçmiş, ülkemizin spor, sanat, tıp, siyaset gibi pek çok hatta her alanda kalkınması için üstün gayretlerde bulunacak nice nesillerin yetişmesine önayak olmuştur. Lisemizin kuruluş yılları Osmanlı Devleti'nin son zamanlarına rastlarken Lisemiz, ülkemize dönük pek çok işgale, kuşatmaya, yokluğa ve yüce Türk milletinin bu işgalcilerle çetin mücadelesine şahitlik etmiştir. Böyle bir bağlamda Kastamonu'muzun merkezine dikilen çınar, yine böyle bir bağlamda toprağa kök salmış ve filizlenmeyi başarmıştır.             

Çınar, otuzlu yaşlarına geldiğinde 1. Dünya Savaşı ile yüzleşir. Otuz yıllık tecrübesini, bu sürede çatısı altında edindiklerini, bilgisini, görgüsünü, millî ve manevi değerlerimize bağlılığını, vatan ve bayrak aşkını eyleme dönüştürme vaktinin geldiğini fedakârca görmüş; savaşın yaşandığı 1914 - 1918 yılları, okul tarihimizin en hüzünlü yılları olmuştur. Bu yıllarda, Kastamonu Mekteb-i Sultanisinden 120 öğrencimiz kara tahtaya "Hocam, biz vatan için cepheye gidiyoruz; bizi yok yazmayınız." notunu düşerek cepheye koşmuştur. Kastamonu Sultanisi, 1. Dünya Savaşı yıllarında lise kısmı şubelerinin birçoğunu açamadığı gibi mezun da verememiştir. Lisenin cepheye giden öğrencilerinden büyük bir bölümü geri dönememiş, şehitlik makamına ulaşmıştır. Kâzım Efendi, Kâmil Efendi, Ahmed Efendi, Vehbi Efendi, Besim Nuri Efendi, Ahmed Reşad, Nami, Ziya, Kemal, Osman Nuri, Eyüp Sabri, Hüseyin Ziya, Mehmed Vasfi Efendiler Lisenin şehit olan, geri dönemeyen şahsiyetlerinden birkaçıdır.             

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün "Bir millet irfan ordusuna sahip olmadıkça, muharebe meydanlarında ne kadar parlak zaferler elde ederse etsin, o zaferlerin kalıcı sonuçlar vermesi ancak irfan ordusuna bağlıdır." sözüyle işaret ettiği, bizlere çizdiği harita ve verdiği pusulaya uyarak vatan savunmasında cephelerde kanıyla destan yazan Lisemiz talebe ve mallimleri ilerleyen yıllarında yetiştirdiği pek çok önemli şahsiyetle bu destanı kalemiyle yazmaya ve taçlandırmaya devam etmiş, günümüzde Anadolu'da açılan ilk lise olarak bir asırı deviren, 136 yıllık koca bir çınar olmuştur.

Şeyh Edebali'nin "İnsanı yaşat ki devlet yaşasın." nasihatı sadece Osman Gazi'ye değil topyekûn eğitim kurumlarınadır, diyebiliriz. İnsanı yaşatma dolayısıyla devletimizi payidar kılma vazifesi tüm eğitim kurumlarımızın omuzlarındadır. Özellikle pek çok tecrübeyle yoğrulmuş, engin birikim sahibi Lisemizin bu anlamda önemli sorumluluğu vardır. Bizler de "İnsan eğitimle yaşar." düsturuyla sorumluluğumuzun bilincinde vatanımız, devletimiz, bayrağımız, bağımsızlığımız ve milletimiz uğruna ilim irfan meşalesi olmaya var gücümüzle gayret edecek, mesaimizi hep bu şuurla sürdüreceğiz.    

Bu duygu ve düşüncelerle yurdumuza irfan meşalesi olan Koca Çınar Abdurrahmanpaşa Lisemizin kuruluşunun 136. yılını kutluyor; ahirete irtihal etmiş mezun ve mensuplarımıza Allah'tan rahmet, hayatta olan tüm mezun, mensup, veli ve öğrencilerimize sağlık, mutluluk ve başarılar  diliyorum.

Hüseyin MISIRLIOĞLU

Abdurrahmanpaşa Lisesi Müdür V.

Paylaş Facebook  Paylaş twitter  Paylaş google  Paylaş linkedin
Yayın: 19.04.2021 - Güncelleme: 19.04.2021 23:35 - Görüntülenme: 119
  Beğen | 3  kişi beğendi